صفحه ی اصلی > اخبار و رویدادها > فناوری اطلاعات > هادوپ (Hadoop) پلتفرمی جهت مدیریت کلان داده ها
هادوپ (Hadoop) پلتفرمی جهت مدیریت کلان داده ها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط محمد صالح شیردل   
دوشنبه, 20 اردیبهشت 1400 ساعت 02:46

هادوپ چیست؟

هادوپ یک نرم افزار کد باز (Open source) است که برای تقسیم بندی و توزیع فایل های متمرکز به کار می رود. هادوپ تحت لیسانس آپاچی (Apache) ارائه می شود.

alt

و یکی از محبوب ترین پلتفرم های تجزیه و تحلیل کلان داده به نام آپاچی هادوپ (Apache Hadoop) شناخته شده است. این پلتفرم، پایه بسیاری از تحقیقات جدی و جدید زمینه های گوناگون از جمله: تجزیه و تحلیل شبکه های اجتماعی، آنالیز سبد بازار، سیستم های پیشنهاد کننده، علوم زیستی مانند تجزیه و تحلیل گراف های پروتئینی و… را تشکیل می دهد.

هادوپ برای چه اهدافی کاربرد دارد؟

سیستم هادوپ در واقع برای ذخیره سازی و فراخوانی اطلاعات حجیم (در حد گیگابایت، ترابایت و یا حتی پتابایت) مورد استفاده قرار می گیرد. این اطلاعات می تواند شامل فایل و یا پردازش باشد. برای مثال چندی قبل شرکت یاهو که بزرگترین سیستم هادوپ را در اختیار دارد، موفق شد رقم ۲،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ام عدد پی و چند رقم بعد و قبل آن را محاسبه کند !! جالب است بدانید که این عملیات که بر روی ۱۰۰۰ سرور صورت گرفته به مدت ۲۳ روز به طول انجامید، در حالی که اگر این عملیات را بر روی یک سیستم اجرا کنیم، حدود ۵۰۳ سال به طول خواهد انجامید !!

چه کسانی از هادوپ استفاده می کنند؟

اکثر کمپانی های بزرگ دنیا از قبیل AOL ،Facebook،Yahoo، IBM و ….. از این تکنولوژی استفاده می کنند. برای مثال شرکت یاهو با بیش از ۱۰۰،۰۰۰ هسته ی CPU در بیش از ۴۰،۰۰۰ سرور بزرگترین مجری سیستم هادوپ در دنیا محسوب می شود. بزرگترین کلاستر (Cluster) این شرکت شامل ۴۵۰۰ سرور می باشد که هر کدام دارای ۲ پردازشگر ۴ هسته ای، ۴ هارد دیسک ۱ ترابایتی و ۱۶ گیگابایت حافظه ی رم می باشند!

آخرین بروز رسانی در شنبه, 01 خرداد 1400 ساعت 00:23
 

اخبار و رویدادها

با ما باشید.

در باره ما

در باره ما

آخرین نظرات

آخرین نظرات

آدرس

آدرس